Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Duisburg’a gelen ilk Türklerin fotoğrafı 22 YILDIR Duisburg Wanheimerort´ta sergileniyor

Duisburg’a gelen ilk Türklerin fotoğrafı 22 YILDIR Duisburg Wanheimerort´ta sergileniyor

Duisburg’a gelen ilk Türklerin fotoğrafı DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Cami binasında 22 yıldır sergileniyor.

1916 yılında Türk Alman Cemiyeti’nin girişimleriyle Osmanlı İmparatorluğu’ndan Almanya’ya getirilen 1600’ün üzerinde öksüz ve yetim gençler Almanya’nın çeşitli bölgelerinde ve çeşitli meslek alanlarında eğitim gördüler. Bu çerçevede Duisburg’a da gelen Türk gençleri Hamborn’da Zeche Kaiser de çalıştıkları biliniyor.

22 yıl evvel Duisburg arşivinden bulunan belge fotoğraf tarihi Türk Alman ilişkileri ve Duisburg Türkleri tarihine bakışımızda önemli bir tarihi belge olarak ortaya çıkıyor.

Ditib Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort dernek binasında sergilenen fotoğrafı haftanın her günü incelemek mümkün.

Fotoğraf ile ilgili bilgi veren Türk Eğitim Merkezi yetkilileri: ‘Tarihi fotoğraf Türk Alman ilişkilerinin ve Duisburg Türkleri tarihinin önemli bir belgesi. Biz bu hatırayı yaşatmak için 22 yıldır binamızda fotoğrafı sergiliyoruz. Belge çok ilgi uyandırıyor. Sanılanın aksine Duisburg Türkleri tarihi 1961 sonrası başlamıyor. Duisburg’a belgelerle kanıtlanmış şekilde az sayıda da olsa 1916’larda da Türkler vardır. Önemli olan bunun toplumsal hafızamızda yer almasıdır’ dediler.

Fotoğraf ve Duisburg Türkleri ile ilgili daha fazla bilgi: