Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Oyunlarla Türkçe Öğreniyorlar

Oyunlarla Türkçe Öğreniyorlar

DITIB DUISBURG Wanheimerort ve Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin ortaklığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler Başkanlığı (YTB) desteğiyle sunulan “Türkçe Saati“ projesinin Duisburg Wanheimerort‘daki 2023 / 2024 öğretim yılı ilk dersi gerçekleşti.

Ders öncesi T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği koordinatör öğretmeni Hasan Gürsoy velilere çocuk eğitimi ile ilgili bilgiler verdi. Gürsoy çocukların okullarda sunulan Türkçe derslerine katılımının yüksek düzeyde sağlanması gerektiğini belirterek, velilerin Türkçe hususunda duyarlı olmasını talep etti.

Gül ve Elif gruplarında sınıf oluşturan öğrenciler öğretmenleri Ela Nur Şahin ve Nurdan Kanıkurumaz ile oyunlar aracılığı ile tanıştılar. 2023/2024 öğretim yılında sınıflar öğretmen Ela Nur Şahin’in yönetiminde olacak.

Öğretmenler çocuklara yönelik oyun ağırlıklı derslerde, kültür, gelenek, tarih bilgileri vermeyi hedefliyorlar. Derslerin okullarda sunulan Türkçe derslerine alternatif olmadığı özellikle vurgulanıyor. Türkçe derslerin öğrencilerin katılması telkin ediliyor.

Velilere, Türkçe yürütülecek olan bu derslerde, çocukların sosyal, bilişsel ve el becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra, Türk kültürüne ait oyun ve etkinliklere de yer verileceği ve farklı kurum ve kuruluşların faaliyetlerine (müze gezileri, bayram kutlamaları vs.) program kapsamında dahil olunacağı anlatıldı.

Veliler aralarında yaptıkları veliler toplantısında, Türkçeyle ilgili böyle bir projenin başlatılmış olmasından dolayı mutlu olduklarını ve bu tür projelerin devamının gelmesini beklediklerini belirttiler. “Çocuklarımızın cemiyetimiz bünyesinde Türkçelerini bu tür çalışmalarla geliştirecek olmaları, bizler için son derece kıymetli ve önemli. Böylelikle okullarda edindikleri bilgileri burada oyunlarla ve eğlenerek pekiştiriyorlar. Bu tür çalışmaların devamlı ve düzenli olmasını ümit ediyoruz, Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dediler.

Kursa katılım için link: https://docs.google.com/…/1NVa9UHBGHpRILSPgjEUEWhR…/edit

Kursa katılım için link: https://docs.google.com/…/1NVa9UHBGHpRILSPgjEUEWhR…/edit

https://docs.google.com/…/1NVa9UHBGHpRILSPgjEUEWhR…/edit