Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Hacivat – Karagöz Duisburg Wanheimerort’ta

Hacivat – Karagöz Duisburg Wanheimerort’ta

Duisburg Wanheimerort’ta çocuklara Hacivat-Karagöz gölge oyunu gösterimi yapıldı

DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camisi ve Türk Eğitim Merkezi ‚Ramazan‘ etkinlikleri kapsamında düzenlenen Hacivat-Karagöz oyunu çocukları bir araya getirdi. Çocuklar eğlenceli vakit geçirdikleri gibi kültür tarihimizin önemli  bir kesitini  öğrendiler.

DİTİB Türk İslam Cemiyeti  Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camisinde Karagöz Hacivat gölge oyunu çocukların beğenisine sunuldu.

Öncelikle “Karagöz Hacivat” hakkında bilgiler alan öğrenciler, çocuklara yönelik özel hazırlanan iftardan sonra da sahne alan Hacivat-Karagöz gölge oyunuyla eğlenceli vakit geçirdiler.

Sanatı ve dilimizi sevdiriyoruz

Din hizmetleri görevlisi ve eğitmen Havva Öztürk, “Özellikle  hem Ramazan ayının manevi havasını Almanya’da yaşatmak hem de burada büyüyen çocuklarımızı bu 700 yıllık sanatımızdan haberdar ederek onların kültür ve tarih bilgini olmasını ve güzel zaman geçireceği kültürel bir etkileşim için uğraş veriyoruz” dedi.

Havva Öztürk, yıllardır yoğun eğitim ve kültür programları düzenlediklerinin altını çizdi ve Hacivat-Karagöz gölge oyununu özellikle gösterime sunduklarını belirterek  “Hem Türk kültürünü hem Türkiye’nin ve Türkçemizin güzelliğini çocuklarımızla paylaşabiliyoruz, bu alan çok önemli” dedi.

Yüzlerce çocuğa ulaşıyoruz

Ramazan ayında ayrı bir yoğunluk yaşadıklarını kaydeden Havva Öztürk, eğitim çalışmalarıla yüzlerce çocuğa ulaştıkları bilgisini paylaştı.

DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camisi velileri çocukların Hacivat-Karagöz gölge oyununa gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını belirterek, “Böyle kültürel bir etkinlik ile çocuklarımıza güzel bir akşam yaşatılması  çok önemli. Çocuklarımız için renkli ve unutulmaz bir akşam oldu.” ifadelerini kullandılar.