Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Duisburg Wanheimerort’ta gençlerden diyalog örneği

Duisburg Wanheimerort’ta gençlerden diyalog örneği

Duisburg Protestan kilisesi konformasyon öğrencileri DİTİB Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camii’ni ziyaret edip, dinlerarası diyalog ve küresel boyutta güncel konuları ele aldılar.

Protestan kilisesi papazı FAUST öncülüğünde gelen 40 kişilik gurup, DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camii din görevlisi Mustafa UYGUN, dernek başkan yardımcısı Döne MAVİ ve yönetim kurulu üyesi Cemil KURAN tarafından karşılandılar.

Protestan dini öğrenimi alan konformasyon öğrencileri İslam dinini tanımak amacıyla Ayasofya Camii’nde mescidi gezip din görevlisi Mustafa UYGUN tarafından bilgi aldılar. İslam tarihi, gelenekleri, dinlerarası benzerlikler ve ayrılıklar hakkında da bilgi alan ve çeşitli ödevler vasıtasıyla araştırma yapan gençler, Ayasofya Camii’ne geldiklerinden mutlu olduklarını, birçok Müslüman Türk arakadaşlarının olduğunu, bundan dolayı İslam’ın kendileri için yabancı bir fenomen olmadığını ve herhangi bir önyargı taşımadıkları, aksine İslam ve Müslümanlarla ilgili genelde olumlu imgelere sahip olduklarını belirttiler. Gurup adına konuşan Papaz FAUST: ‘Ülkemizde maalesef Müslümanlarla ilgili olumsuz bir algı var. Biz dünyada olup bitenlere rağmen Müslüman komuşularımız ve vatandaşlarımızla diyalog ve işbirliği içinde olmak istiyoruz. Bu bakımdan kendi konumunda örnek durumda olan DİTİB Duisburg Ayasofya Camii’ni ziyaret etmekten mutlu olduk. Hem din görevlisi, hem de dernek yönetimine göstermiş oldukları engin misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyoruz’ dedi. Din görevlisi Mustafa UYGYUN ise Almanca olarak gençlere hitap ettikten sonra ‘Cemiyet ve birey olarak dinimizi en iyi yaşama, öğretme ve temsil etme durumundayız. Dinlerarası diylog ve eğitim çalışmalarımız uyum içinde devam ediyor. Bunun sonuçlarını da olumlu manada alıyoruz. Eğitim çalışmalarımız, sosyal ve kültürel çalışmalarımız aynı kalite ve yoğunlukla devam edecek’ dedi.

Cevapla