Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Cami Binası Yenileniyor

DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Cami Binası Yenileniyor

TÜRKEVİ YENİ YÜZÜNE KAVUŞUYOR

DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Cami Binası Yenileniyor

Bir asrı aşan tarihi ile DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort cemiyetine ve Türk Eğitim Merkezi’nde ev sahipliği yapan Türkevi yenileniyor. Wanheimerort‘ta bulunan bina son kırk yılda bir çok kez tamirat ve tadilattan geçtikten sonra, yeniden dış cephe onarımı ve yenilenmiş yüzüyle Türk toplumuna hizmet etmeye devam edecekCami, Eğitim Merkezi, Kütüphane, Arşiv

1902 yılında projelenen ve 1908 yılında Wilhelm (Wilheminisch) mimari stilinde inşa edilen dönemin prestijli binası, günümüzde çok amaçlı kullanılıyor. Erkekler ve kadınlar mescidi, toplantı salonları, üç derslik, kreş, kütüphane, arşiv, restoran ve piskolojik danışma merkezinin bulunduğu bina Duisburg Türklerinin yoğun olarak kullandığı ve ziyaret ettiği binalar arasında yer alıyor. 

İsmi neden Türkevi ?

19’uncu yüzyılda Almanların Osmanlı İmparatorluğu ilişkileri geliştiği gibi, Almanların Osmanlı üzerinde nüfusu giderek arttı. Birinci Dünya Savaşı’nda müttefikliğe kadar gidecek ilişkinin kültürel boyutunu pekiştirmek için Prof. Jaeck, Friedrich Naumann, Goltz Paşa Türk tarafında ise Enver Paşa, Cemal Paşa önderliğine Türk Alman Cemiyeti kuruldu. Bu cemiyet 1917 yılında 1300’ün üzerinde öğrenciyi Almanya’ya mübadele ve eğitim amacıyla yolladı. Maksat yetim olan ve yoksul çocukların Almanya’da iyi eğitim görüp, İmparatorluğa faydalı olmalarıydı. Bu öğrencilerin bir kısmı Duisburg’a da geldiler. Duisburg’ta geçici ve küçük de olsa, Türk varlığı 60 yıldan çok eskilere dayanıyor.

Türk modası Türk usulü evlerin inşa edilmesine neden oluyor

16’ıncı yüzyılda olduğu gibi 19’uncu yüzyılda da Almanya’da Türk modası ortaya çıktı. Almanya’da birçok bina bu dönemde ‚Türk stiliyle‘ inşa edildi, evleri ‚Türk bebekleri‘ (porselen bebekler) süsledi, ‚Türk usulü giyim‘ moda oldu. Türk usulü binalar arasında Dresden sigara fabrikası, Potsdam su pompa istasyon binası, Schwetzingen Saray camisini saymak mümkün. 1908 de Duisburg’ta da Türkevi inşa ediliyor ve inşa tarihiyle birlikte ‚Türkisches Haus‘ olarak anılıyor. 

Farklı kullanımlardan sonra 1984 yangını – kundaklama ve ölümler  

İkinci Dünya Savaşı’na kadar üst düzeyli kesimlere hitap eden bir restoranı içeren bina, 1960’lardan sonra birahane olarak kullanıldı. 1984 yılında kullandaklama sonucu meydana gelen bir yangında bir aileden 7 vatandaşımız öldü. Bu olay Türklerin toplumsal hafızasında derin izler bıraktı. Bir inisyatif öncülüğünde her yıl 1984 yangını anılıyor, kullandaklama ve ırkçılığa karşı uyarılarda bulunuluyor ve ölen insanlar için anma etkinliği düzenleniyor.

Bu yıl da başta kullandaklama mağduru aile olmak üzere, Duisburg Belediyesi  yetkilileri, 26 Ağustos 1984 inisyatifi, bina sahibi dernek ve vatandaşlarımız mağdurları anacaklar.

26 Ağustos 2023 tarihinde binaya 1984 yangında hayatını kaybedenler anısına sanatçı CANA YILMAZ’ın tablosu bina dış cephesine monte edilecek.

Türkevi Türk toplumuna hizmet etmeye devam edecek

1984 yangını gibi 120 yıllık tarihinde üzücü bir hadiseyi barındıran Türkevi’nin yenilenmiş yüzüyle Türk toplumuna hizmet edeceğini belirten DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort dernek başkanı Adnan Mavi: ‚Türklerin Almanya’ya gelişinden çok evvel Türkevi ismini alan bina Türkiye’den Almanya’ya göçün 62’inci yılında, cemiyetimiz başarılı eğitim çalışmalarıyla tarihi miras ve gelecek arasında köprü kuruyor. DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimeort kuruluşunun 37’inci yılında eğitim ve sosyal faaliyetleriyle, kadın ve gençlik çalışmalarıyla toplumuza hizmet ediyor ve gelecekte de etmeye devam edecek‘ dedi.  Adnan Mavi aynı zamanda binanın 1984 yangınını – kullandaklamasını her daim hatırlatan bir ‚anı merkezi‘ (Ort der Erinnerungskultur) olacağını belirtti. 

DAHA FAZLA GÖRSEL BİLGİ İÇİN:

Yangın 1984
1908 – 2023