Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Başbakan yardımcısı – Eğitim Bakanı Löhrmann’dan Duisburg Wanheimerort’ta İslam din dersi mesajı

Başbakan yardımcısı – Eğitim Bakanı Löhrmann’dan Duisburg Wanheimerort’ta İslam din dersi mesajı

Kuzey Ren Vestfalya Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann İslam Din Dersi danışma kurulu toplantısına katılmak üzere DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camii’ni ziyaret etti. Danışma kurulu ile iki yıl evvel uygulanmaya başlanılan İslam din dersinin konumunu, gelişimini ve hedefleri ele alan bakan Löhrmann İslam din dersine 6.500 öğrencinin katıldığını ve 92 okulda dersin okutulduğunu açıkladı. Löhrmann İslam din dersi ile anayasal bir zorunluluğu yerine getirdiklerini, aynı zamanda din dersinin uyum açısından da başarılı bir uygulama olduğunu belirtti. Bakan İslam Din dersi ile Müslüman öğrencilerin Almanya ile aidiyet kurmalarının daha da kolaylaşacağını tespit etti.

Toplantıya ev sahipliği yapan DİTİB Türk İslam Cemiyeti Başkanı Adnan Mavi: ‘Başbakan yardımcısı ve eğitim bakanı düzeyinde camimize ziyaretlerin gerçekleşiyor ve böylesi önemli toplantıların cemiyetimizde yapılıyor olması bizleri memnun etmektedir. Çocuklarımızın geleceği ve eğitimi için dernek olarak her türlü seferberliği yapacağız’ dedi. İslam Din dersi danışma kurulu sözcüsü Mehmet Soyhun ise ‘İslam Din dersi Kuzey Ren Vestfalya’da başarılı bir şekilde uygulanıyor. Kısa zamanda çok mesafe alındı. Ancak mevcut sıkıntılar da var. Hizmetiçi eğitim, İlahiyat, kadroların tahsisi gibi konularda bakan Löhrmann’a önerilerimizi. Kuzey Ren Vestfalya Eğitim Bakanlığı görevlendirmiş olduğu öğretim görevlisi ve bakanlık görevlisi uzman ile İslam Din dersinin başarılı bir şekilde uygulanmasını ve bizlerle işbirliğinin işlemesini sağlıyor, böyle yapmakla da doğru yapıyor, şükranlarımızı sunuyoruz’ dedi.

Cevapla