Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Türk Eğitim Merkezi’nde Dr. Ali Söylemezoğlu Kütüphanesi açıldı

Türk Eğitim Merkezi’nde Dr. Ali Söylemezoğlu Kütüphanesi açıldı

Duisburg Türk Eğitim Merkezi adına konuşan yönetici Nurdan Kanıkurumaz ’Türkiye, Almanya ve dünya tarihi, edebiyat ve Türkçe ağırlıklı kütüphanemiz Dr. Ali Söylemezoğlu’nun bağışıyla daha da zenginleşti. Toplumumuzda kitap okuma seviyesini artırmak ve özellikle gençlerin tarih, kültür, Türkçe bilgi düzeylerini artırmak amacıyla Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nde kitap kulübü oluşturduk. Sürekli olarak üniversite öğrencileri ve gençlerle bu çerçevede kitap okuyup, okuma akşamları ve fikir atölyeleri düzenliyoruz. Yeni kitaplarımızla kitap kulübümüzün ve gençlerin olanakları daha da genişlemiş oldu. Bu vesileyle Duisburg ve çevresindeki kitap severleri kitap kulübümüze katılmayı ve aynı zamanda kitap bağışına davet ediyoruz. Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na da kitaplık istemiyle başvuruda bulunduk’ dediler.

Türk Eğitim Merkezi bağışı memnuniyetle karşıladı

Dr. Ali Söylemezoglu’nun bağışladığı kitaplarla ivme kazanan Türk Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan kitap kulübünün katılımcıları ise, yapılan bağıştan ötürü Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin kütüphanesinin büyük ölçekte genişlediğini ve böylelikle bir cok kaynağa kolaylıkla ulaşabildiklerinden dolayı memnun olduklarını dile getirdiler.

Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin farklı program ve projelerine dahil çocukların velileri de kütüphanenin genişlemesine yönelik ‘Eğitim merkezimizde çocuklarımız için zaten bir çok etkinlik ve aktivite yapılmakta. Buna ilaveten çocuklarımızın da yararlanabileceği kitaplarla kütüphanenin büyütülmüş olması bizleri son derece mutlu etti’ dediler ve kitap bağışı yapmak isteyen şahıs ve kurumları Türk Eğitim Merkezi’ne kitap bağışı yapmaya davet ettiler.

Kütüphane açılışında din görevlisi Yusuf Karakoç dualar okudu ve kitap bağışından dolayı Ali Söylezmoğlu’nu tebrik etti.

Mavi:’Kütüphanemizden araştırmacıların ve halkımızın yararlanması bizi sevindirir

Türk Eğitim Merkezi’ni himaye eden DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Başkanı Adnan Mavi kütüphane ve kitap kulübü girişimini kutladıklarını ve destekledikerini açıkladı ve ‘Gençlerin kitap okumalarını teşvik etmek öncelikli amacımızdır. Kütüphanemiz kamuya açıktır. Kütüphanemizden araştırmacıların ve halkımızın yararlanması bizi sevindirir. Kitapseverler her zaman Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nde gelip kitap okuyabilirler, Aynı zamanda geniş bir belge arşivimiz vardır. Yerel tarih ve göç tarihi hususunda cemiyetimizde ilgililer araştırmalar yapabilirler’ dedi.

Kütüphanenin resmi açılışının 7 Şubat’ta T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Karaarslan, T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu, Eğitim Ataşesi Gamze Bozgöz’ün ve halkın geniş katılımıyla yapılması öngörülüyor.