Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Eğlenerek Türkçe öğreniyorlar

Eğlenerek Türkçe öğreniyorlar

DITIB DUISBURG Wanheimerort ve Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin ortaklığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler Başkanlığı (YTB) desteğiyle sunulan “Türkçe Saati“ projesinin Wanheimerort‘daki ilk dersi gerçekleşti.

Gül ve Elif gruplarında sınıf oluşturan öğrenciler öğretmenleri Nurdan Kanıkurumaz ve Gizem Uyanık ile oyunlar aracılığı ile tanıştılar.

Öğretmenler çocuklara yönelik oyun ağırlıklı derslerde, kültür, gelenek, tarih bilgileri vermeyi hedefliyorlar. Derslerin okullarda sunulan Türkçe derslerine alternatif olmadığı özellikle vurgulanıyor. Türkçe derslerin öğrencilerin katılması telkin ediliyor. Okullarda Türkçe derslerine yönelik destek TEM ve DİTİB Duisburg tarafından anadilim.de ile sağlanıyor.  

Velilere, Türkçe yürütülecek olan bu derslerde, çocukların sosyal, bilişsel ve el becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra, Türk kültürüne ait oyun ve etkinliklere de yer verileceği ve farklı kurum ve kuruluşların faaliyetlerine (müze gezileri, bayram kutlamaları vs.) program kapsamında dahil olunacağı anlatıldı.

Veliler, Türkçeyle ilgili böyle bir projenin başlatılmış olmasından dolayı mutlu olduklarını ve bu tür projelerin devamının gelmesini beklediklerini belirttiler. “Çocuklarımızın cemiyetimiz bünyesinde Türkçelerini bu tür çalışmalarla geliştirecek olmaları, bizler için son derece kıymetli ve önemli. Böylelikle okullarda edindikleri bilgileri burada oyunlarla ve eğlenerek pekiştiriyorlar. Bu tür çalışmaların devamlı ve düzenli olmasını ümit ediyoruz, Yurtdışı Türkler Başkanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dediler.