Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 DUİSBURG Wanheimerort’ta KÜLTÜRLER BULUŞMASI ‚AÇIK PAZAR GÜNÜ‘ (Verkaufsoffener Sonntag) ve İFTAR

DUİSBURG Wanheimerort’ta KÜLTÜRLER BULUŞMASI ‚AÇIK PAZAR GÜNÜ‘ (Verkaufsoffener Sonntag) ve İFTAR

Duisburg Wanheimerort’ta semt meydanında her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘dernekler ve kültürler buluşmasına’ DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camii derneği katılıp Türk kültürünü mutfak ve folklör gösterisiyle  sergiledi. Kültürler buluşmasına Belediye Başkan yardımcısı, il encümen üyeleri, partiler ve çeşitli dernekler ve dini cemaatler katıldılar. Ramazan ayı dolayısıyla cemiyet üyeleri Alman konuklarıyla birlikte DİTİB Duisburg Wanheimerort standında iftar yaptılar. DİTİB Türk İslam Cemiyeti standında aynı zamanda şehitler yararına bir sergi de yer aldı.

30 yıldır varlığı sürdüren DİTİB Duisburg Wanheimerort cemiyeti Duisburg cemiyet hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu dile getiren Alman yetkililer, Türk kültürünün yengin mutfak ve folklör gösterileriyle tanıtılmasından memnun olduklarını vurguladılar. Alman yetkililer aynı zamanda ‚Program hazırlığını bir yıl evvelinden yaptık. Maalesef Ramazan ayını gözönünde bulundurmadık. O yüzden bu yılki etkinliğimize Müslümanların katılımı daha az oldu. Geleck yıl etkinliğimizi Ramazan Bayramı sonrası yapacağız. DİTİB Duisburg Wanheimerort cemiyetinin uyarılarını dikkate aldık‘ dediler.

 Duisburg Wanheimerort encümen üyesi ve ilçe derneği başkanı Halverkamps ‘DİTİB Duisburg Wanheimerort’la bir çok etkinliği beraberce yapıyoruz. Bu cemiyete her türlü desteği vermeye hazırız’ dedi.

Dernek adına konuşma yapan başkan yardımcısı Döne Hümeyra Mavi ve kadın kolları başkanı Derya Öte ise ‘Cemiyetimiz özellikle gençlere ve kadınlara yönelik çalışmalarda önder konumundadır. Bu hizmetlerimiz artarak devam edecektir. Yaşadığmız ülkede kültürümüzü kalıcı bir şekilde kurumsallaştırıp, gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Bunun için de kültür merkezi, cami, okul, anaokul yaşlılar bakımevi gibi projelerimiz şekilleniyor. Önemli olan bu tür günlerde Türk kültürünü sergilemek ve gençlere aidiyet duygusunu hissettirmektir’ dediler. Kültürler buluşmasında DİTİB Duisburg Wanheimerort Türk İslam Cemiyeti Ayasofya Camii çocuk folklör ekibi sahne aldılar. Anadolu’nın çeşitli yörelerine ait ait folklör gösterisi büyük alkış aldı.

XIMG_5892   XIMG_5891