Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 DUİSBURG WANHEİMERORT’ta ÇOCUKLAR OKULA DUALARLA BAŞLADILAR 

DUİSBURG WANHEİMERORT’ta ÇOCUKLAR OKULA DUALARLA BAŞLADILAR 


DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Ayasofya Camii’nin düzenlediği Bed-i Besmele törenine T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğini temsilen Ataşelik Türkçe ve Türk Kültürü öğretmeni Hasan Gürsoy, DİTİB Duisburg Wanheimerort Ayasofya cemiyeti din görevlileri Yusuf Karakoç ve Havva Öztürk katıldılar.

DİTİB Türk islam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort’un 23 yıldır düzenlediği okula başlama töreni din görevlisi ve eğitmen Havva Öztürk’ün sunumuyla, öğrenci ve velilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

ÖĞRENCİLERE T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KİTAPLARI HEDİYE EDİLDİ

Öğretmen Hasan Gürsoy velilere hitaben yaptığı konuşmada, bu etkinliğin gerek okula yeni başlayan çocuklar gerekse de veliler için son derece özel ve önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca öğrencilerin okul başarısının daha iyi olması için velilere önemli görevler düştüğünü, aile ilgisi ve desteğinin okul başarısının artmasında büyük rol oynadığını hatırlattı. Hasan Gürsoy ayrıca Almanya’da yaşayan Türk aileler olarak çocukların Almanca bilgi ve becerilerinin artmasının önemini hatırlattı. Ancak anadil becerilerinin de çocukların gerek Almanca gerekse de ileride öğrenecekleri yabancı dillerin öğrenilmesinde büyük önem taşıdığını vurguladı. Bilimsel araştırmaların da anadil becerileri iyi olan öğrencilerin diğer dilleri daha rahat öğrenebildiklerini, öz güven ve kimlik gelişimlerinin de daha sağlıklı olduğunu hatırlattı. Bu nedenle öğrencilerin Türkçe becerilerinin artması için velilerin dikkatli olması, okullarda var olan Türkçe derslerine çocukların katılımının sağlanması için dilekçe verilmesi, okul yönetimleri ile iletişim halinde olunmasının önemini hatırlattı. Konuşmasının sonunda da öğrencilere okul hayatlarında başarılar diledi ve velilere ilgileri için teşekkür etti. Öğrencilere T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen hikaye kitapları hediye edildi.

Okula başlama töreninde dualar okundu ve eğitim ve öğrenimin önemine dikkat çekildi  

Din görevlisi Yusuf Karakoç da Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, çocukların bizlere Allah’ın emaneti olduğunu ve çocukların eğitimine önem vererek onların başarılı, kişilikli, ahlaklı ve bilinçli  yetişmeleri için hepimize büyük görevler düştüğünü söyledi ve öğrencilere başarılar diledi.

Yusuf Karakoç ‚Çocuklarımızın başarıları için çalışıyor ve onlar için dua ediyoruz, bahtları açık olsun‘ dedi.

Okula başlama töreninde din görevlisi Yusuf Karakoç  dualar okudu.

Havva Öztürk: “Çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim alması ve başarılı olması, kendileri ve toplumumuz için kaçınılmazdır. Eğitim ve eğitimde başarı dinimizin gereğidir. Çocuklarımızı dini ve milli bilinçle yetiştireceğiz. Onlara şefkat ve anlayışla yaklaşacağız. Cemiyet olarak her türlü eğitim faaliyetinde her zaman öncü olacağız ve çevremizde bulunan okullarla daima diyalog, işbirliği içinde olacağız.” dedi.

Okula başlama töreninde din görevlisi Yusuf Karakoç  dualar okudu ve çocuk eğitiminin öneminde dair bir konuşma yaptı.

Kadın din görevlisi ve eğitmen Havva Öztürk çocuklarla çeşitli oyunlar oynattıktan sonra onlarla beraber Türkçe ve Almanca dualar okuyup, çocuklara okula başlama nedeniyle hediyelerini verdi.

Havva Öztürk ‚Çocuklarımızla birlikte bu anlamlı günde bizler de heyecanlı ve mutluyuz. Çocuklarımızın eğitimi için her zaman velilerimizin ve çocuklarımızn yanında olacağız. Çocuklarımızın hem okulda başarılı olmaları, hem de dini eğitimlerini en iyi şekilde almaları hedefimizdir. Çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediye sevgidir. Biz de bütün kurslarımıza bu prensiple yaklaşıyoruz‘ dedi.

Tören çocuklara cemiyet tarafından verilen hediyelerle son buldu.