Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DITIB KADIN 5 Duisburg Wanheimerort’ta Aşure Günü

Duisburg Wanheimerort’ta Aşure Günü

DİTİB Türk İslam Birliği Duisburg Wanheimerort Cemiyeti Kadın Kolları Aşure günü düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı etklikte yapılan dualar ve Aşure günün anlamına dair sunumlardan sonra hazırlanan aşureler ikrama sunuldu.

DİTİB Türk İslam Birliği Duisburg Wanheimerort Cemiyeti Kadın Kolları Başkanı Derya Öte’: Kadın kolları olarak dini ve milli bayramlarımızı ve önemli günlerimizi programlarla yaşanmasını sağlıyoruz. Böylelikle insanımız hem bilgi ediniyor, hem ibadetini yapıyor, hem de dini bir geleneği yaşatıyor. Bu tür günlerde birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin artması için dua ediyoruz’ dedi.

DİTİB Türk İslam Birliği Duisburg Wanheimerort Cemiyeti Kadın Kolları Başkanı Öte cemiyetin çeşitli sosyal faaliyetlerle eğitim programlarına aralıksız olarak devam edeceğini belirtti.

 

MUHARREM AYI (HİCRİ YILBAŞI) NEDEN ÖNEMLİDİR: Peygamber efendimiz Hz Muhammed, miladi 571’de 20 Nisan’a rastlayan, Rebiulevvel ayının 12. pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de ise gördüğü baskı ve zullümler akabinde Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların şemsî yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının 1. günü de, hicri kamerî yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların yılbaşı gecesidir.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN: Diyanet tarafından açıklanan bilgiye göre bu yıl Aşure Günü 9 Eylül Pazartesi gününe denk geliyor.

AŞURE GECESİ: Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşûre gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.