Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 DİTİB, özgürlük için destek nöbeti tuttu

DİTİB, özgürlük için destek nöbeti tuttu

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Almanya genelinde başlattığı “teröre karşı uyarı nöbetleri“ eylemi büyük ilgi gördü.

Paris’te 17 kişinin öldürüldüğü medyaya dönük girişilen saldırının ardından tartışma konusu olan fikir ve basın özgürlüğü Almanya’daki Müslümanlar için de önemli ve toplumsal özgürlüğün temelleri olduğu vurgusu yapılarak desteklendi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya’nın genelinde basın özgürlüğünü desteklemek için 60’dan fazla şehirde yayın yapan, televizyon stüdyoları ve redaksiyon binaları ve yayınevlerini ziyaret ederek basın özgünlüğü için sembolik nöbet tuttu.

Köln kentinde gerçekleştiren eylemde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa beraberinde Köln ve çevresinde görev yapan din görevlileri ve dernek başkanlarından oluşan heyetle RTL televizyonuna ziyaret ederek, taziyelerini bildirdi. RTL Televizyonu binasında ana haber sunucusu Peter Klöppel tarafından karşılanan DİTİB heyeti, Paris’te öldürülen 17 kişiyi temsilen 17 beyaz gül ve Peygamberimizi temsilen bir de kırmızı gül vererek taziyelerini bildirdi.

RTL adına selamlama konuşması yapan Peter Klöppel,  DİTİB bu aksiyonunun çok anlamlı bir girişim olduğunu belirterek,  Müslüman kitleye karşı medya olarak ta hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini o sebeple heyetin paylaştığı hassasiyetleri paylaştığını söyledi. Klöppel, terörle İslam’ın bir arada anılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını ifade etti.

“Teröre karşı uyarı nöbeti“ başlatılan eylemle ilgili DİTİB Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa basın bildirisi okudu. (Basın Bildirisi – PDF)

Cevapla