Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DITIB KADIN 5 DİTİB Duisburg Wanheimerort’ta  Zonguldak günü

DİTİB Duisburg Wanheimerort’ta  Zonguldak günü

 

DİTİB Türk İslam Birliği Duisburg Wanheimerort derneği kadın kollarının düzenlediği Zonguldak Günü’ne yoğun ilgi vardı.  

DİTİB Türk İslam Birliği Duisburg Wanheimerort derneği kadın kollarının geleneksel olarak düzenlediği iller tanıtımının bu seferki konuk ili Zonguldak’tı.Zonguldak Günü, dernek üyeleri ve misafirlerin yoğun katılımı ve Derya Öte’nin açılış konuşmasıyla başladı.

Zonguldak tarihi ve kentin özellikleri hakkında bir sunum ve slayt gösteriminin ardınan konuklar eğlencelisaatler geçirdiler. Zonguldak yöresine ait folklör gösterilerinin ardından, yöreye ait geleneksel yemekler ikram edildi.

Zonguldak Günü’nü düzenleyen kadın kollarının başkanı Derya Öte “Zonguldak Türkiye’nin önemli bir kentidir. Sadece kömürü ve sanayisiyle değil, aynı zamanda doğal ve tarihi güzelliklerininyanısıra, gelişmiş ekonomisi ve insan potansiyeliyle Türkiye’nin örnek illerinden biridir.  Ülkemizde ilk ağır sanayi hamlesi Zonguldak’ta gerçekleşmiştir.  Zonguldak taş kömürüyle ülke ekonomisine önemli katkılar yapmıştır. Bundan dolayı Zonguldak akarelmas ismiyle özdeşleşmiştir‘ dedi.

Derya Öte :‚Amacımız Türkiye’nin kentlerini tanıtmak, gençlerimize tarihlerini, geleneklerini öğretmektir. Elbette bu programlar içinde Zonguldak’ın güzide bir yeri var” dedi.

Kadın kollarının kent tanıtım programlarıSivas, Kırşehir, Konya , Uşak ve Zonguldak’tan sonra Tokat kentiyle devam edecek.