Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 Başkonsolos Duisburg Wanheimerort’ta

Başkonsolos Duisburg Wanheimerort’ta

T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort Ayasofya Camisi ve Türk Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti.

Başkonsolos Ali İhsan İzbul kendisine eşlik eden T.C. Düsseldorf Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Tupal, T.C. Düsseldorf Eğitim Ataşesi Gamze Muteber Bozgöz ile birlikte Cuma namazının ardından cemiyet üyelerine hitap etti.

DİTİB DUİSBURG WANHEİMERORT ve TÜRK EĞİTİM MERKEZİ ÖRNEK ÇALIŞMALARDA BULUNMAKTALAR

Cemiyet Başkanı Adnan Mavi, din görevlileri Yusuf Karakoç, Havva Öztürk, Türk Eğitim Merkezi koordinatör öğretmeni Hasan Gürsoy ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İZBUL DİTİB DUİSBURG WANHEİMERORT ve TÜRK EĞİTİM MERKEZİ’nin dersliklerini inceledikten sonra vatandaşlara hitap ederek:

‘Böylesi tarihi ve eğitim hizmetleri ile örnek olan bir cemiyette bulunmaktan memnuniyetimi bildirmek isterim.   Cumhuriyeti’mizin 100. Yılını kutladığımız 2023 yılında gerek DİTİB Türk İslam Cemiyeti etkinlikleri, gerek Türk Eğitim Merkezi’nin etkinliklerini memnuniyet verici buluyorum.    Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız gerek Almanya’nın gerek Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal hayatına çok önemli bir pay sahibidir. Tarihte Almanya’da Türk toplumu için en acı olaylardan biri de Duisburg’ta bu binada yaşanmıştı. Bu tür hadiselerin yaşanmaması için gerekli kültürel iklimin oluşması, dostlukların pekişmesi gerekiyor ’ dedi.

EN ÖNEMLİ KONU EĞİTİM

Başkonsolos İzbul eğitimin en öncelikli konu olduğunu belirterek: ‘PİSA sonuçlarında ülkemiz yükseliş eğiliminde. Almanya’da mukim Türk toplumu da eğitim alanında önemli atlımlar gerçekleştirdi. Biz bu hususta sivil toplumuzu destekliyoruz. Türk toplumu artık orta sınıfı oluşturmakta, iş insanlarımız istihdam sağlamakta, insanlarımız da içinde yaşadıkları topluma büyük katkılar yapmaktalar’ dedi.  

Başkonsolos İzbul konsolosluk hizmetleri hakkında verdiği bilgilerden sonra vatandaşlarının sorularını yanıtladı. Eğitim ve din hizmetleriyle ilgili soruları T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Tupal ve T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gamze Muteber Bozgöz yanıtladılar.

Duisburg İl Genel Meclisi üyesi Şevket Avcı da Almanya’da vatandaşlık yasası hakkında kısa bilgiler paylaştıktan sonra Duisburg’da olumlu yönde değişimin olduğunu belirtti.

Program sonunda DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort derneğinin Duisburg Türk toplumu tarihiyle ilgili kısa belgeseli Başkonsolos İzbul ve vatandaşlar tarafından beğeniyle izlendi.

Ayrıca Başkonsolos İzbul’a 1958 yılında Duisburg’u ziyaret eden 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve heyeti hakkında görseller hediye edildi.

Başkonsolos Ali İhsan İzbul Türk Eğitim Merkezi bünyesinde voleybol takımı oluşturan kız sporcularla da yakından ilgilendi ve kız sporcuları tebrik etti.

ŞEREF DEFTERİNE TAKDİR VE TEŞEKKÜR  

T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul DİTİB Türk İslam Cemiyeti Duisburg Wanheimerort derneği şeref defterine şunları yazdı:

‘Bu müstesna ve tarihi camii derneğini ziyaret ederek vatandaşlarımızla bir araya gelmekten büyük memnuniyet duydum.

Değerli dernek başkanı Sayın Adnan Mavi’nin şahsında tüm dernek yöneticilerine ve üyelerine nazik davetlerinden dolayı teşekkür ediyor, başta eğitim ve gençlik – spor olmak üzere her alanda başarılarının daim olmasını diliyorum’.

Ziyaret programı vatandaşların memnuniyet ve teşekkür beyanlarıyla son buldu.