Templates by BIGtheme NET
Etkinlikler / Veranstaltungen
Anasayfa 5 DİTİB Merkez Haberleri 5 23 Nisan çoşkuyla kutlandı

23 Nisan çoşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği nezdinde, Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Programı coşkuyla kutlandı. Küresel koronavirüs salgını nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Programına başta çocuklar olmak üzere çok sayıda veli ve vatandaş katıldı.

TÜRKÇE DERSİ’NE KATILIM ÇAĞRISI
Etkinliğin başında T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan ile Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan birer açılış konuşmsı yaptılar. Başkonsolos Kararaslan konuşmasında, çocukların eğitimine önem verilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve bunun yanısıra çocukların okullardaki anadil Türkçe derslerine gönderilmesi çağrısında bulundu. Konuşmasının devamında Karaarslan: “Sevgili çocuklar, yarının gençleri ve büyükleri olarak üstlendiğiniz bu tarihsel sorumluluğun gerekliliklerini yerine getirmek için çok çalışıp derslerinizde başarılı olmalısınız. Mutlaka okullarınızdaki Türkçe derslerine katılmalı ve Türkçemizi dahi iyi konuşup yazmalısınız. Bizler başaracağınıza inanıyoruz ve hep yanınızda olmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

BÜYÜK BİR GURUR VE COŞKUYLA KUTLUYORUZ

Program çerçevesinde katılımcılara hitap eden Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan: “Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Duisburg Türk Eğitim Merkezi ve DİTİB Duisburg Wanheimerort Türk İslam Cemiyeti’nin ortaklaşa hazırladığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Programına hepiniz hoşgeldiniz. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Pandemi koşulları nedeniyle, her yıl olduğu gibi yüzyüze olmasa da, bu yıl da TBMM’nin açılışının 101.yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını hem ülkemizde, hem de yurtdışında çevrim içi programlarla büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum ve 23 Nisan Ulusal Egmenlik ve Çocuk Bayramının dünyanın bütün çocuklarına barış ve dostluk getirmesini temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

DOLU DOLU BİR ETKİNLİK

Birbirinden güzel etkinliklerin yer aldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Programı, günün anlam ve önemini belirten öğretmen ve öğrenci konuşmalarının ardından şarkı, şiir ve dans etkinlikleriyle devam etti. Yoğun beğeni gören programda çocukların gösterileri ilgiyle izlendi. Özellikle Ahmet Emin Akyüz’ün programın açlışında bağlamasıyla sergilediği canlı müzik performansı tüm misafirler tarafından alkışlandı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Programında şiirler okunup şarkılar söylendi. 5 yaşındaki Dilay Merhametli’nin “Tebessüm” şarkısı eşliğindeki minik dans gösterisi en çok dikkat çeken etkinikler arasında yer aldı ve küçük Dilay’ın dansına misafirlerin de eşlik ettiği gözlendi. Kutlamalara katılan çocuklara T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından Türk bayrakları armağan edildi. Duisburg Türk Eğitim Merkezi öğrencileri ve programa katılan çocuklar için bu, ayrı bir mutluluk kaynağı oldu.

ÇOCUKLARIN PERFORMANSI TAM NOT ALDI

Duisburg Türk Eğitim Merkezi’nin 23 Nisan temalı ders içi etkinliklerine de yer verilen programda çocukların ve velilerin neşesi büyüktü. Öğrenciler 23 Nisan’a özel kuru boya ve pastel boya resim çalışmalarını ve tuz seramik malzemeden oluşturdukları ürünleri paylaştılar. “Benim için 23 Nisan” başlığı altında renkli görsel çalışmalar ve “23 Nisan Hikayesi” başlığı altında özgün bir anlatı tiyatrosu gösterildi. Çocukların piyano ile çaldıkları “Bir Dünya Bırakın” şarkısının ardından Ahmet Emin Akyüz’ün bağlamasıyla gerçekleştirdiği müzik performansı izleyicilerden tam not aldı. Düzenlemesini kendisinin yaptığı potpori çalışmasıyla Ahmet Emin Akyüz, izleyenleri adeta büyüledi. Programın sonunda öğrenci, veli ve öğretmenlerden duygu ve düşünceleri alındı ve tüm katılımcılar ile birlikte Dr. Sinem Sivrioğlu’nun yönetimide “taş-kağıt-makas” oyunu oynandı. Keyifli dakikaların yaşandığı çevrim içi oyuna ilginin yoğun olduğu gözlerden kaçmadı.